• Margareta Pierzchalska

Dziecko w świecie matematyki - propozycje alternatywnych rozwiązań

13 czerwca br. na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona edukacji matematycznej. Nad jej organizacją czuwała Pani Prof. UAM dr hab. Renata Michalak. 


Podczas konferencji można było zapoznać się z darami Froebla czy pomocami rozwijającymi Montessori ich wykorzystaniem w edukacji matematycznej.

Pani Maria Frączak - przedstawiciel szkoły waldorfskiej wprowadziła w nas w świat geometrii, że to nie tylko kwadraty, proste i kąty.Pani Agata Ludwa - nauczyciel matematyki, przedstawiła ciekawe zadania dla edukacji wczesnoszkolnej, które oprócz ćwiczeń pobudzają myślenie, wywołują do rozmów dzieci.

Dwie przedstawicielki z poznańskiej szkoły Cogito zaprezentowały działania edukacyjne do wybranej przez dzieci tematyki w ramach techniki kompleksu zainteresowań. Ich kreatywność w tworzeniu działań nie tylko matematycznych zainspirowała mnie. Brawo!


Miałam przyjemność być częścią tej konferencji i zaprezentować swoje rozwiązania w pracy wg koncepcji planu daltońskiego.

Przedstawiłam elementy jednej z kompetencji kluczowych czyli matematycznej oraz założenia planu daltońskiego, a następnie opierając się na słowach twórczyni planu Daltońskiego, Helen Parkhurst oraz fotorelacji moich uczniów podczas pracy, zabrałam odbiorców w podróż matematycznych rozwiązań.


Pokazałam jak wielkim walorem procesu uczenia się jest współpraca dzieci zarówno w grupie jak i parze, że rozwiązywanie czy tworzenie wspólnie zadań dla siebie czy innych rozwija myślenie matematyczne, wywołuje do dyskusji, objaśnia niezrozumiałe pojęcia. Gry matematyczne do realizacji w parze sprawiają, że dzieci samodzielnie liczą i sprawdzają partnera.


Planowanie i samodzielne wykonywanie zadań pobudza do poszukiwania rozwiązań. Samodzielne sprawdzanie zadań i samoocena to cudowna refleksja, która u dzieci na poziomie klasy 2 przebiega już dojrzale.


I kiedy samodzielność wyzwala odpowiedzialność i uczniowie chcąc tak bardzo wykonać zadanie szukają rozwiązania samemu lub pytają trzech.A temu wszystkiemu towarzyszy uśmiech dziecka, o którym mówiła Helen: "Pokazuję drogę i głęboko wierzę, że jest jedyną drogą, by szkoła stała się tak atrakcyjna i edukująca jak zabawa".


Oprócz działań z dziećmi pokazałam uczestnikom część swoich badań w działaniu w obszarze procesu uczenia się i planu daltońskiego.Kolejne ciekawe doświadczenie za mną. Wspaniale.


Margareta Pierzchalska


0 wyświetlenia

©2019 by Edukacyjny zaułek. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now