• Margareta Pierzchalska

Matematyka w świecie dziecka


Jestem w trakcie przygotowań do kolejnego spotkania edukacyjnego. Zostałam zaproszona na konferencję organizowaną przez Wydział Studiów Edukacyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która odbędzie się 13 czerwca br. Spotkanie to będzie poświęcone matematyce w edukacji wczesnoszkolnej i praktycznym rozwiązaniom jakie wykorzystują nauczyciele reprezentujący pedagogikę nowego wychowania. Będzie coś dla fascynatów Celestyna Freineta, Helen Parkhurst, Marii Montessori, Friedricha Frobla i innych.

Ja zaprezentuję rozwijanie kompetencji matematycznych u dziecka według koncepcji planu daltońskiego. Przedstawię narzędzia jakimi posługuję się podczas tworzenia pracy samodzielnej ucznia, pracy w parach oraz zespole klasowym.

Helen Parkhurst nie przedstawiła wprost jak nauczać danego przedmiotu, w tym matematyki. Towarzyszyło jej planowanie i przydzielanie zadań z danego obszaru, które dziecko miało wykonać. Zadania były zróżnicowane. Jedne polegały na rachowaniu, a drugie na poszukiwaniu rozwiązań.Staram się takie zadania przygotowywać dla moich uczniów w przedziale na jeden tydzień.

Od kiedy rozpoczęłam pracę w edukacji wczesnoszkolnej towarzyszy mi książka Pani Profesor Doroty Klus-Stańskiej i Aliny Kalinowskiej Rozwijanie myślenia matematycznego młodszych uczniów. Jest to dla mnie matematyczny elementarz, tzw. MUST HAVE. Zawiera nie tylko przykłady zadań różnego typu, ich rozwiązania, ale bardzo cenne komentarze autorki, które jak zawsze trafiają w moje serce.
Źródło:

Helen Parkhurst, Wykształcenie według planu daltońskiego, Warszawa 1928

Dorota Klus-Stańska, Alina Kalinowska, Rozwijanie myślenia matematycznego młodszych uczniów, Warszawa 200440 wyświetlenia

©2019 by Edukacyjny zaułek. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now