• Margareta Pierzchalska

W świecie pszczół

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Nie mam szczęścia do tego by temat akurat wpasował się w termin danego święta. Zwykle zapominam. Tym razem udało się i to zupełnie nieświadomie.

Nasze zmagania rozpoczęliśmy od bardzo ciekawych i prostych w przekazie filmików edukacyjnych.
Uczniowie w trakcie ich słuchania wykonywali notatki. Ich zadaniem było zapisanie jak największej ilości informacji o pszczołach. Następnie wymieniali się informacjami w swoich parach daltońskich i uzupełniali. Kolejnym krokiem było połączenie się w swoją grupę i stworzenie wspólnej jednej notatki, która zgromadziła najwięcej informacji o żółto-czarnych owadach.

Wykonane notatki towarzyszyły Nam na tablicy w razie potrzeby uzupełnienia informacji.

Uczniom przyszło również zmierzyć się z czterema zadaniami daltońskimi, które mieli zaplanować na cały tydzień i wykonać jedno każdego dnia. Jedno zadanie było do wykonania w parze daltońskiej, a to wymagało umiejętności ustalenia wspólnego dnia na jego wykonanie .Gra dla dwojga - matematyczne plastry miodu utrwalające mnożenie i dzielenie w zakresie 40.Zadania utrwalające części mowy, kierunki świata oraz odczytywanie danych z mapy.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem i wyszukiwanie informacji.


Techniką odciskania wykonaliśmy plastry miodu z pszczołami według instrukcji krok po kroku. Zadanie do wykonania w parze daltońskiej.


Ostatnim zadaniem była praca w grupach zmieniająca co 10-12 minut stację. Na każdej stacji czekały materiały źródłowe oraz karty zadań. Kartę zadań miał wykonać każdy z możliwością pomocy innych w grupie.

Uczniowie poznali bliżej zawód pszczelarza, czym się zajmuje, jak wygląda i jakie są jego narzędzia.

Mogli poczytać o bartnictwie, czyli o leśnym pszczelarstwie.

Wskazywali rodzaje roślin miododajnych i powstałe z nich miody.

Układali pytania do ciekawostek, zadania matematyczne do ilustracji.Przed Nami ostatnie zadanie, podsumowanie zdobytych informacji. Może prezentacja grup? A może quiz w programie kahoot?

Wybór pozostawię Uczniom :)


Karty zostały opracowane na podstawie książki pt.: Pszczoły - Piotra Sochy.

Karty można pobrać z zakładki.61 wyświetlenia

©2019 by Edukacyjny zaułek. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now